Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:21, marți, 23 aprilie, 2024

A fost înființată Eparhia de Soroca și Drochia a Bisericii Ortodoxe din Moldova

În cadrul ședinței Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, desfășurată în data de 23 aprilie 2024, s-au luat decizii importante referitoare la organizarea bisericească din regiune.

În urma audierii Raportului Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, care a evidențiat necesitatea înființării unei noi eparhii în cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova, s-a hotărât conform Procesului-verbal NR. 015 din 23 aprilie 2024, înființarea Eparhiei de Soroca şi Drochia. Aceasta va cuprinde parohiile, mănăstirile și schiturile din raioanele Soroca, Drochia, Florești și Rîşcani, cu reședința în municipiul Soroca.

De asemenea, în cadrul aceleiași decizii, a fost ales arhiereu titular al Eparhiei de Soroca și Drochia, Preasfințitul Ioan, Episcop al Sorocii și Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove.

Aceste hotărâri vin să răspundă nevoilor spirituale și organizatorice ale credincioșilor din regiunea respectivă.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media