Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:44, marți, 23 aprilie, 2024

A fost constituit  Sectorul Sinodal Liturgic al Bisericii Ortodoxe din Moldova

Proces-verbal NR. 009

 din 23 aprilie 2024

 

S-a audiat:

           Raportul Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al întregii Moldove, cu referință la constituirea Sectorului Sinodal Liturgic al Bisericii Ortodoxe din Moldova şi numirea președintelui.

 

S-a decis:

  1. De a constitui Sectorul Sinodal Liturgic al Bisericii Ortodoxe din Moldova.
  1.  De a desemna pe PS Filaret, Episcop de Căpriana, Vicar al Mitropoliei Chișinăului şi a întregii Moldove în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Liturgic al Bisericii Ortodoxe din Moldova.
  1.  PS Filaret, Episcop de Căpriana, Vicar al Mitropoliei Chișinăului şi a întregii Moldove, se responsabilizează să elaboreze regulamentul de organizare şi funcționare al Sectorului Sinodal Liturgic al Bisericii Ortodoxe din Moldova, întocmind lista membrilor Sectorului, cu ulterioara prezentare Sinodului pentru aprobare.

          

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media