11:38, joi, 22 decembrie, 2022

A avut loc întrunirea preoților din cuprinsul Protopopiatului Ialoveni

Miercuri, 21 decembrie, în sala mare a Consiliului Raional Ialoveni, a avut loc întrunirea preoților din cuprinsul Protopopiatului Ialoveni.

Ședința a fost prezidată de către Prot. mitr. Anatolie Stefanov, Protopop al bisericilor din raionul Ialoveni.

La finalul adunării, preoții din circumscripție au primit în dar seturi de literatură ortodoxă, în urma unei frumoase colaborări dintre Protopopiatul Ialoveni și Asociația Obștească ,,Filaret cel Milostiv”, din orașul Iași, România.

Donația de cărți și reviste ortodoxe, urmează să îmbogățească bibliotecile școlilor din raionul Ialoveni în care se predă disciplina Religia.

În acest sens din parte preoților și a profesorilor care predau religie, au fost exprimate mulțumiri și recunoștință domnului Sergiu Pașa, președintele Asociației ,,Filaret cel Milostiv” și celor care au contribuit și au susținut acest frumos și binecuvântat proiect.

Cu referire la https://www.facebook.com/ProtopopiatulIaloveni