12:55, luni, 3 aprilie, 2023

A avut loc întâlnirea conducerii Administrației Naționale a Penitenciarelor cu preoții capelani din cadrul sistemului administrației penitenciare

La data de 28 martie 2023, Directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, dl Anatolie Falca s-a întrunit cu preoții capelani din  sistemul administrației penitenciare, participanți la cursurile de formare continuă, organizate în cadrul Centrului de instruire.

Pe parcursul întrunirii au fost abordate diverse subiecte ce reprezintă activitatea desfășurată de către specialiștii pentru educația  moral-spirituală din subdiviziunile reintegrare socială , fiind pus accent pe îmbunătățirea serviciului efectuat, asigurarea unei asistențe spirituale în scopul resocializării persoanelor aflate în detenție, preluarea bunelor practici, inclusiv implementarea calitativă a programelor de asistență spirituală.

Astfel, dl Anatolie Falca și-a manifestat respectul și a apreciat rezultatele muncii preoților capelani, care își desfășoară activitatea în sistemul penitenciar, îndemnându-i și în continuare să-și exercite misiunea cu dedicație, conlucrând în permanență cu serviciile abilitate din cadrul  instituțiilor penitenciare.

Totodată, președintele Sectorului sinodal activitate pastorală în instituțiile penitenciare, protoiereul mitrofor Nicolae Andrieș a  adresat un mesaj de mulțumire conducerii Administrației Naționale a Penitenciarelor pentru susținere, relatând că și în continuare vor fi organizate servicii divine pentru deținuți, convorbiri duhovnicești, lecții privind educația moral-spirituală.

Menționăm că în fiecare an, preoții capelani din sistemul administrației penitenciare participă la cursurile de instruire continuă, care se desfășoară în cadrul Centrului de instruire.

Sursa: https://anp.gov.md/