6:03, marți, 7 mai, 2024

A avut loc festivalul raional al cântecului pascal ,,Lumina Învierii” 2024 din cadrul Protopopiatului Telenești

La data de 7 mai 2024, a avut loc festivalul raional al cântecului pascal ,,Lumina Învierii” găzduit de localitatea Scorțeni, raionul Telenești.

Evenimentul a avut loc în curtea bisericii cu hramul ,,Minunea Sfântului Arhanghel Mihail”.

Sărbătoarea a demarat cu  cântarea ,,Hristos a Înviat” din partea preoților din localitățile raionului și a corului de copii al bisericii ,,Minunea Sfântului Arhanghelul Mihail” din Scorțeni.

A urmat mesajul de binecuvântare al părintelui protopop de Telenești, prot. mitr. Marian Boldescu, apoi mesajul de salut al primarului de Scorțeni, dl Ion Țurcanu și mesajul de felicitare a domnului Pavel Casian, șef al Secției Cultură, Tineret și Sport Telenești.

În scenă au evoluat colectivele artistice din Scorțeni, Chiștelnița, Căzănești, Brînzeni, Sărăteni, Suhuluceni, Inești, Telenești, Codrul Nou și Țînțăreni, care au interpretat cele mai frumoase cântece pascale.

Nu au lipsit nici expozițiile meșterilor populari cu lucrări cu semnificație religioasă și nici expozițiile cu ouă încondeiate și produse culinare pascale.

Sursa: Protopopiatul Telenești