Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:03, joi, 30 martie, 2023

A avut loc adunarea Protopopiatului de Rezina

În ziua pomenirii Sf. Alexie, omul lui Dumnezeu, preoții din cadru Protopopiatului Rezina s-au reunit la o ședință ordinară în Biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” din orașul Rezina, condusă de prot. mitr. Igor Cojocari, protopop de Rezina.

După rugăciunea de binecuvântare a fost săvârșită o Litie morțească pentru preoții din cadru Protopopiatului Rezina: prot. mitr. Ioan Baleca, care a fost duhovnic al Protopopiatului și nou adormitul prot. Alexandru Ciochina, fost paroh al bisericii „Nașterea Maicii Domnului” s. Stohnaia.

Au fost puse în discuție întrebări cu privire la viața duhovnicească și cea parohială din această perioadă a Postului Mare. De asemenea, au fost prezentate evenimentele și activitățile care vor urma în perioada următoare, către Praznicul Învierii Domnului. După ședință, Preoții au participat la Taina Spovedaniei, alături de părintele duhovnic al Protopopiatului, primind dezlegare și iertare, și împăcare cu Dumnezeu.

Protopopiatul Rezina