13:55, marți, 12 decembrie, 2023

A avut loc adunarea preoților din protopopiatul Șoldănești

La data de 12 decembrie 2023, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, s-a desfășurat adunarea preoților din protopopiatul Șoldănesti în biserica „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Găuzeni, raionul Șoldănești.

Ca oaspete de onoare a participat dl primar al orașului Șoldănești, Vadim Groza care este fiu duhovnicesc și ctitor a acestui locaș.

În cadrul ședinței au fost abordate subiecte ce vizează activitatea protopopiatului în ultimimele trei luni dar și cele de viitor.

Sa discutat organizarea festivalului dedicat sărbătorii Nașterea Domnului care se v-a desfășura în perioada 13-14 ianuarie 2024 în satele Olișcani și Cușmirca cât și implicarea clerului în răspândirea și menținerea tradițiilor populare creștine (colindelor ș.a.) în timpul sărbătorilor de iarnă.

Sursa: Protopopiatul Șoldănești