18:06, miercuri, 15 martie, 2023

A avut loc adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul Florești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului și al întregii Moldove, miercuri, 15 martie 2023, a avut loc adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul Florești.

Şedinţa a fost condusă de către Prot. mitr. Ioan Zîmbreanu, Protopopul bisericilor din raionul Florești. Adunarea s-a desfășurat în Biserica cu hramul Sf. Ierarh Nicolae din orașul Floreşti.

În cadrul adunării au fost discutate mai multe subiecte importante legate de activitatea parohiilor din circumscripție.

Totodata s-a anunțat preoților binecuvântarea Înaltpreasfintitului Mitropolit Vladimir, de a desfășura drumul Crucii împrejurul raionului Floreşti.

În dimineața zilei, a avut loc totalizarea semestrială dar şi darea de seamă pe activitatea semistrială.

Preoții au fost mărturisiţi de catre Duhovnicul raionului Florști, Prot. mitr Ioan Lisnic. După mărturisire a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie mai înainte Sfință în sobor de 7 preoṭi.

Răspunsurile au fost date de corul de preoți din Protopopiatul Florești, condus de Preot Serghei Gladuneac.

Protopopiatul Florești