12:53, joi, 15 ianuarie, 2015

2015 – Anul pocăinţei – pentru Eparhia de Vidin a Bisericii Ortodoxe Bulgare

Mitropolitul Eparhiei de Vidin, a Bisericii Ortodoxe Bulgare, a declarat anul 2015, „Anul pocăinței”.

Anunţul a fost făcut de Mitropolitul de Vidin, Dometian, în mesajul său la Nașterea Domnului, adresat stareților, călugărilor și călugărițelor, clericilor şi laicilor.

„Vă chem pe toți, cu ardoare, să aprofundaţi conștientizarea și înțelegerea darului pocăinței, care este fundamental pentru viața spirituală creștină, pentru edificarea adevăratei noastre relații cu Dumnezeu și cu aproapele nostru”, se arata în mesajul de Crăciun.

Mitropolitul Dometian le-a cerut tuturor clericilor din eparhia sa, să îşi  concentreze atenția pe explicarea sensului laic al pocăinței, și să organizeze întâlniri, discuţii şi rugăciuni.

www.lonews.ro