10:12, luni, 11 februarie, 2013

200 000 de dolari de la grecii americani pentru încălzirea săracilor din Grecia

Arhiepiscopia ortodoxă greacă a Americii a scos din fondul său special suma de 200 000 de dolari pentru a ajuta instituţiile de caritate creştină din Grecia, mai precis pentru combustibilul de încălzire a 30 de instituţii de utilitate publică din Atena, Beoţia şi Grecia de Nord.

Acest program în vigoare din luna decembrie, va asigura lemnul de foc până la sfârşitul iernii pentru aceste instituţii, unde se adăpostesc 1500 de persoane defavorizate, copii, adulţi şi bătrâni. Ajutorul este coordonat de asociaţia „Apostoli” a Arhiepiscopiei Atenei.

„Este expresia interesului şi iubirii noastre faţă de fraţii noştri în Hristos care suferă de criză economică din Grecia” a spus Arhiepiscopul Demetrios al Americii.

Arhiepiscopia ortodoxă greacă a Americii a oferit un ajutor de 1,2 milioane de dolari pentru ajutorarea persoanelor suferinde în situaţia economică dificilă din Grecia.

www.doxologia.ro