12:11, joi, 1 august, 2024

„Virtuțile prin ochi de copil” – Tabăra Bucuriei în or. Ștefan Vodă

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în perioada 26-28 iulie 2024, în parohia „Sf. Ioan Botezătorul” din or. Ștefan Vodă s-a desfășurat Tabăra Bucuriei, ediția a IX-a, cu genericul „Virtuțile prin ochi de copil”, care a adus împreună copii și tineri într-un eveniment plin de activități educative și recreative.

Acțiunea a fost organizată cu sprijinul părintelui paroh Ioan Apostol și al doamnei preotese Olga. Tabăra a beneficiat de implicarea a  27 de tineri voluntari dedicați, care au contribuit la succesul acestei ediții.

Tabăra a oferit copiilor oportunitatea de a participa la o varietate de ateliere interactive, menite să stimuleze creativitatea și să dezvolte abilități practice în diverse domenii. Atelierele de pictură au încurajat exprimarea artistică, în timp ce jocurile au fost sursa principală de divertisment și socializare. Atelierele de bucătărie au permis micilor bucătari să descopere arta gătitului, iar cel de pompieri a fost dedicat învățării măsurilor de siguranță și intervenție în caz de urgență.

Activitățile de meșteșugărit și creație au fost foarte apreciate pentru oportunitatea de a lucra manual și de a crea obiecte decorative, în timp ce atelierul de catehizare a fost esențial pentru aprofundarea cunoștințelor religioase. De asemenea, educația prin film a oferit lecții valoroase prin vizionarea de filme educative, iar atelierele de muzică și hand made au adus bucurie și satisfacție prin activități muzicale și creații personalizate.

În cea de-a treia zi a taberei, atât copiii, cât și voluntarii au participat cu entuziasm la Sfânta Liturghie, unde au avut ocazia să cânte în strana bisericii, să se împărtășească cu Trupul și Sângele Domnului și să mulțumească lui Dumnezeu pentru experiențele frumoase și utile trăite împreună. După Liturghie, a urmat partea festivă de încheiere a taberei, un moment de celebrare și recunoaștere a eforturilor depuse de toți participanții.

Tabăra Bucuriei a reușit să semene în inimile participanților prietenia, spiritul de colaborare și valorile creștin-ortodoxe, consolidând astfel comunitatea și promovând dezvoltarea armonioasă a copiilor prin activități recreative și educative.

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate