21:25, duminică, 29 septembrie, 2024

Vă îndemnăm să participați la procesiunea “Drumul Crucii, al Păcii și al Unității Bisericii“

Sâmbătă, 5 octombrie 2024, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, se va desfășura procesiunea “Drumul Crucii, al Păcii și al Unității Bisericii “ la Chișinău.

În dimineața zilei se va oficia Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie începând cu ora 08:00, la Catedrala-memorial “Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” de pe teritoriul Ministerului Apărării al Republicii Moldova, str. Șoseaua Hîncești, 84, cu participarea unui sobor de Arhierei, preoți și diaconi slujitori din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La ora 11:00 credincioșii se vor îndrepta spre Complexul Memorial “ETERNITATE” unde se va săvârși un Parastas pentru toți ostașii căzuți pe câmpurile de luptă din toate timpurile pentru apărarea Credinței, Țării și a Neamului.

După litia de la Complexul Memorial, credincioșii se vor îndrepta spre monumentul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, din centrul capitalei unde se va oficia un te-deum de sănătate și mulțumire Domnului pentru toate Binecuvântările revărsate asupra țării noastre și a cetățenilor ei.

Îndemnăm pe ierarhi, preoți, monahi și binecredincioșii creștini să participe la această procesiune benefică pentru bunăstarea țării noastre și a credincioșilor de pretutindeni.

Dumnezeu să binecuvânteze binecredinciosul popor și țara noastră cu pace, dragoste și bună înțelegere!