10:59, marți, 30 iulie, 2024

Scrisoare de mulțumire pentru suportul acordat în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor 2024

Înalt Preasfinției Sale,
Înalt Preasfințitului
Părinte Vladimir, Mitropolitul
Chișinăului și al Întregii Moldove

Înalt Preasfinția Voastră,

Biroul Național de Statistică își exprimă recunoștința și ține să Vă mulțumească mult pentru suportul important acordat de mitropolie în vederea organizării și desfășurării Recensământului populației și locuințelor (RPL) 2024, care a avut loc în perioada 8 aprilie-7 iulie curent, contribuind la buna informare a populației despre importanța și necesitatea RPL, suportul oferit pentru recenzarea enoriașilor, mănăstirilor și implicarea personalului de suport comunicare din partea mitropoliei.

Grație suportului Dvs. au avut loc activitățile de colectare a datelor despre persoane și locuințele acestora, care sunt extrem de importante și necesare pentru cunoașterea realităților demografice, etno-culturale și socio-economice, menite să îmbunătățească viața cetățenilor în fiecare comunitate a țării.

Biroul Național de Statistică își reiterează angajamentul de a pune la dispoziția Dumneavoastră și a altor utilizatori rezultatele Recensământului populației și locuințelor 2024, după finalizarea procesării datelor, datele preliminare succinte fiind planificate pentru diseminare la finele anului curent, iar cele desfășurate, definitive – la finele anului 2025.

Vă mulțumim pentru cooperarea Dvs. în vederea elaborării datelor statistice oficiale relevante, actualizate și fiabile privind situația socială-economică a țării și localităților acesteia și sperăm la continuarea colaborării în viitor.

Cu respect,
Director general