12:47, joi, 10 octombrie, 2024

Sărbătoare la Penitenciarul de femei nr. 7 Rusca: Hramul Bisericii „Sf. Cuv. Serghie de la Radonej”

Recent, Penitenciarul de femei nr. 7 Rusca a fost gazda unei sărbători deosebite, marcând două evenimente importante: hramul Bisericii „Sf. Cuvios Serghie de la Radonej” și aniversarea a 25 de ani de slujire pastorală a părintelui protoiereu Valeriu Mocrinciuc, preot slujitor în această instituție de detenție.

Cu această ocazie, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de preoți din Sectorul Sinodal de Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul de maici de la Mănăstirea „Marta și Maria”, înălțând sufletele celor prezenți prin cântările lor pline de evlavie.

În cadrul evenimentului, a fost subliniată activitatea misionară a părintelui Valeriu Mocrinciuc, care, de-a lungul unui sfert de secol, a contribuit la îndrumarea duhovnicească a persoanelor private de libertate din Penitenciarul Nr. 7 Rusca. Prin slujbele oficiate, lecțiile de religie și convorbirile duhovnicești, preoții din acest sector își dedică timpul și efortul pentru a sprijini reintegrarea spirituală și socială a celor aflați în detenție, având drept scop schimbarea modului de viață păcătos.

Preoții Sectorului Sinodal de Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare continuă să săvârșească sistematic slujbele divine, educația religioasă și consilierea spirituală în toate instituțiile penitenciare, oferind o cale de luminare și nădejde pentru cei aflați în detenție.

Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare