11:22, vineri, 12 iulie, 2024

Preasfințitul episcop Filaret a celebrat liturgic pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel, la catedrala mitropolitană din Chișinău.

În tot pămîntul a ieşit vestirea lor şi la margimile lumii cuvintele lor (Psalm 18, 4)

De praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a oficiat serviciul divin la catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din Chișinău în prezența numeroșilor creștini veniți să petreacă această sărbătoare în curăție sufletească.

După citirea pericopei evanghelice, ierarhul a elogiat viața și activitatea acestor doi mari apostoli Petru și Pavel.

Cei ce sunteți între Apostoli mai întâi pe scaun șezători și lumii învățători, Stăpânului tuturor rugați-vă, pace lumii să dăruiască și sufletelor noastre mare milă. (Tropar glasul 4)

La finalul serviciului divin, credincioșii au primit binecuvântarea Arhierească și s-au îndreptat spre casele lor pentru a celebra acest mare eveniment bisericesc după obiceiul cel creștinesc.

Sursa: Mănăstirea Căpriana