15:16, marți, 8 octombrie, 2024

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, a liturghisit la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului” din or. Drochia

Marți, 8 octombrie, în ziua prăznuirii Sf. Cuv. Serghie de la Radonej, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a liturghisit la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului” din or. Drochia.

Serviciul divin de astăzi a fost prilejuit de aniversarea a 35 de ani de la înființarea Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” și 40 de ani de slujire clericală a protoiereului mitrofor Pavel Vuluță, paroh de onoare și protopopul bisericilor din raionul Drochia.

Alături de Mitropolit au înălțat rugăciuni: ÎPS Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca și Drochia, PS Siluan, Episcop de Orhei și vicar mitropolitan, prot. mitr. Nicolae Craveț, secretar eparhial și protopop de Soroca, prot. mitr. Pavel Vuluță, paroh de onoare și protopop de Drochia, precum și alți protopopi, preoți și diaconi dar și enoriașii parohiei.

La raportul Chiriarhului Eparhiei, Episcopul Ioan, în timpul vohodului mic, parohul de onoare, protoiereul Pavel Vuluță a fost decorat cu înaltă distincție – dreptul de a purta a doua cruce, în semn de recunoștință pentru activitatea sacerdotală și nenumăratele ascultări de care părintele a dat dovadă. Totodată, parohul catedralei, prot. Elisei Vuluță a primit dreptul de a purta mitră, iar clericul, prot. Mihail Harghel a primit dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la rugăciunea domnească “Tatăl nostru”.

După oficierea Sfintei Liturghii a urmat înconjurul catedralei cu citirea celor patru Evanghelii praznicale urmate de un parastas la mormântul preotesei Anghelina Vuluță și un te-deum de mulțumire Domnului pentru toate binecuvântările cerești revărsate asupra acestei parohii și a credincioșilor ei.

În cuvântul de felicitare adresat la final părintelui Pavel, Înaltpreasfințitul Vladimir a apreciat activitatea părintelui, dorindu-i mult spor și ajutor încă mulți ani spre slava lui Dumnezeu și propria mântuire.

Autoritățile publice locale și enoriașii parohiei de asemenea au venit cu mesaje de felicitare la adresa părintelui mulțumindu-i pentru rugăciunile și sfaturile pe care le-au primit de fiece dată când au avut nevoie.

Galerie Foto: 35 de ani de la înființarea Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Drochia

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media