13:38, duminică, 1 septembrie, 2024

Mesajul ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, la început de an școlar

Dragi elevi, stimați părinți și onorați profesori,

În pragul unui nou an școlar, adresez cele mai calde felicitări tuturor celor care, prin strădania și devotamentul lor, contribuie la educația și formarea generațiilor în creștere. În această perioadă plină de emoție și speranță, ne rugăm cu toții ca procesul de învățământ să se desfășoare în beneficiul copiilor noștri, fiind întemeiat pe valorile morale și creștine ce trebuie să rămână în centrul formării lor.

Să nu uităm de faptul că primele școli au fost organizate în tinda bisericii, unde copiii au învățat nu doar să citească și să scrie, ci și să-și cultive sufletele prin credință și spiritualitate. În acest context, subliniem importanța disciplinei Religia, în cadrul căreia copiii învață bazele credinței ortodoxe. Chiar dacă această disciplină este opțională, ea nu trebuie să lipsească din școlile noastre. Anume la această disciplină, copiii au posibilitatea să descopere frumusețea și profunzimile sfintei noastre credințe ortodoxe, pe care am moștenit-o de la vrednicii noștri înaintași, precum domnitorii: Alexandru cel Bun și Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt.

În același timp, doresc să atrag atenția asupra unor realități cu care se confruntă învățământul contemporan: utilizarea noilor tehnologii și a gadgeturilor. Este important să încurajăm o folosire moderată și responsabilă a acestor instrumente, punând accent pe metodele clasice de învățare, precum lectura, calculele și alte activități educative care contribuie la dezvoltarea unei gândiri sănătoase și echilibrate.

Să ne rugăm Domnului ca școlile noastre să-și păstreze integritatea și curăția în fața provocărilor vremurilor pe care le trăim. Dragi părinți și profesori, vă îndemnăm să fim cu toții veghetori și să ne apărăm copiii de influențele negative care, din păcate, sunt din ce în ce mai intens promovate pe multe dintre canalele media.

Cu nădejde și rugăciune, să începem acest an școlar, cerând ajutorul lui Dumnezeu în toate eforturile noastre educative, pentru ca ele să rodească în sufletele învățăceilor și să aducă rod bun pentru viitorul țării noastre .

Cu arhierești și părintești binecuvântări,

† VLADIMIR,

MITROPOLITUL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE