8:13, vineri, 21 mai, 2021

Mesajul ÎPS Mitropolit Vladimir adresat PS Episcop Ioan al Sorocii cu prilejul cinstirii ocrotitorului spiritual

Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a întregii Moldove își cinstește vineri, 21 mai 2021, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul (de Dumnezeu Cuvântătorul).

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova i-a transmis un mesaj de felicitare.

Preasfinţia Voastră,

Astăzi, când suflarea creştinească prăznuieşte cu multă bucurie duhovnicească pe marele luminător Sfântul Apostol Ioan Teologul, Vă aducem felicitările noastre cordiale, însoţite de sincere urări de bine cu frumoasa ocazie a celebrării protectorului ceresc.

În această zi, semnificativă pentru Preasfinția Voastră, Vă dorim sănătate durabilă, tăria duhului, răbdare şi succese în trudele Dumneavoastră de mai departe. Pacea lui Dumnezeu, care covârşeşte orice minte, să păzească inimile voastre şi cugetele voastre, întru Hristos Iisus (Filipeni, 4:7).

Cu dragoste în Hristos cel Înviat,

†  VLADIMIR,