7:18, miercuri, 11 septembrie, 2024

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat Prot. mitr. Ioan Cotelea, ajuns la jubileul de 70 ani ai vieții și 45 ani de slujire sacerdotală

Cu ocazia împlinirii venerabilei vârste de 70 de ani, aducem cuvintele noastre de recunoștință și respect Preacucernicului Părinte Ioan Cotelea, paroh al bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din satul Vărăncău, raionul Soroca.

Preacucernice Părinte Ioan,

Sărbătoriți astăzi nu doar ziua de naștere, ci și ziua ocrotitorului ceresc, Sf. Ioan Botezătorul, și aniversarea a 45 de ani de slujire devotată în această unică parohie. Cu acest prilej, dorim să vă exprimăm aprecierea noastră profundă.

Ați fost hirotonit diacon și preot în anul 1978, fiind paroh al bisericii din Vărăncău din 08.08.1979 până în prezent. În toți acești ani, ați oferit o slujire neobosită și o dedicare desăvârșită față de enoriașii dumneavoastră. Prin această slujire, ați luminat sufletele și ați îndrumat comunitatea spre iubirea lui Dumnezeu și a aproapelui.

Anii de slujire ai Preacucerniciei Voastre au fost martorii unei vieți trăite cu credință, înțelepciune și compasiune, fiind un model de smerenie și slujire întru Hristos. La acest ceas aniversar, ne rugăm ca Dumnezeu să vă dăruiască sănătate, pace sufletească și putere de a continua lucrarea spirituală cu aceeași dăruire.

Fie ca harul Domnului să vă însoțească în toate zilele ce vor urma, iar roadele slujirii Preacucerniciei Voastre să fie o binecuvântare pentru întreaga comunitate.

Cu gânduri alese și arhierești binecuvântări,

† VLADIMIR,