11:22, joi, 22 august, 2024

La Seminarul Teologic Ortodox din Chișinău a avut loc proba de admitere

Candidații înscriși la Seminarul Teologic Ortodox din Chișinău, au susținut astăzi, 20.08.2024, proba de admitere.

Comisia de admitere a fost prezidată de ditectorul seminarului PC Arhim. Nectarie Gherman, dimpreună cu următorii membri: domnul Nicolae Ionichi, doamna Rodica Slivca, Pr. Victor Ceresău, Pr. Arcadie Cebanu, doamna Tatiana Carauș-Popov.

Admiterea a presupus probe eliminatorii, în care candidații au fost examinați la cunoștințele teologice, intonarea unei cântări bisericești și rostirea pe de rost a unor Rugăciuni.

La sfârșitul acestei probe, PC Arhim. Nectarie (Gherman), și-a exprimat speranța că noua promoție înscrisă, va fi o pleiadă de elevi destoinici ce vor purta frumosul nume a acestei instituții.

Sursa: https://www.facebook.com/Teologie.MD