Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:29, luni, 9 ianuarie, 2023

La Mănăstirea Țigănești a avut loc Festivalul național al tradițiilor și obiceiurilor de iarnă ,,𝐂𝐨𝐥𝐢𝐧𝐝ă𝐦, 𝐜𝐨𝐥𝐢𝐧𝐝ă𝐦 𝐢𝐚𝐫𝐧𝐚” ediția a XI-a

Cu binecuvântarea Întâistătorului Bisericii Ortodoxe din Molodva ÎPS Mitropolit Vladimir în cea de a doua zi a Nașterii Domnului Nostru Iisus Hristos s-a desfășurat 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐯𝐚𝐥𝐮𝐥 𝐧𝐚ț𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐚𝐥 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐢ț𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 ș𝐢 𝐨𝐛𝐢𝐜𝐞𝐢𝐮𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐞 𝐢𝐚𝐫𝐧ă ,,𝐂𝐨𝐥𝐢𝐧𝐝ă𝐦, 𝐜𝐨𝐥𝐢𝐧𝐝ă𝐦 𝐢𝐚𝐫𝐧𝐚” 𝐞𝐝𝐢ț𝐢𝐚 𝐗𝐈-𝐚, desfășurat an de an, cu ocazia sfintei sărbători a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Mănăstirea Țigănești a adunat lume dornică de colinde, de veste bună, de bucurie și de 𝐒𝐥𝐚𝐯ă 𝐍𝐚ș𝐭𝐞𝐫𝐢𝐢 𝐋𝐮𝐢 𝐈𝐢𝐬𝐮𝐬.

Peste 20 de ansambluri folclorice și coruri bisericești din satele raionului Strășeni, dar și din Drochia, Criuleni, Cricova, Codru, au fost la Festival, cântând Nașterea Mântuitorului și cucerind spectatorii răbdători frigului, cu colinde selecte strămoșești,de sorginte creștină.

S-au implicat întru organizarea evenimentului: Prototopopul bisericilor din raionul Strășeni Arhimandritul Filaret (Cuzmin), administrația Mănăstirii Țigănești, nemărginit Starețul, Arhimandritul Irinarh (Costru), primarul satului Țigănești, doamna Țaca Valentina, Secția cultură, turism, tineret și sport a Consiliului raional Strășeni în persoana Domnului Veaceslav Mereuță.

Prezent la eveniment, președintele raionului Strășeni, Viorel Jardan, a mulțumit organizatorilor și participanților pentru aportul la promovarea valorilor naționale, menționând despre marea importanță a acestui festival pentru dezvoltarea culturii și spiritualității în raion.

Ca scop, Festivalul are an de an, promovarea potențialului turistic al Mănăstirii Țigănești, valorificarea și promovarea colindelor, renașterea, păstrarea și propagarea obiceiurilor de iarnă, în vederea educației prin și pentru valorile naționale a tinerei generații.

Și pentru că este un festival al obiceiurilor și tradițiilor de iarnă, toți participanții și spectatorii au servit vin fiert, ceai și mâncare caldă, pregătite de soldații Batalionului de geniu „Codru”, dislocat lângă satul Negrești, în siguranța ordinii publice oferită de Serviciul de patrulare de la Inspectoratul de Poliţie Străşeni.

Protopopiatul Strășeni