12:11, joi, 10 octombrie, 2024

La Chișinău a avut loc prima ediție a Festivalului Internațional „Eu pot!”, dedicat copiilor cu Sindromul Down

În perioada 3-6 octombrie 2024, în municipiul Chişinău a fost organizată prima ediție a  Festivalului Internațional „Eu pot!”, în contextul lunii octombrie – lună de informare şi conștientizare a Sindromului Down.

Evenimentul a fost organizat de către A. O. „SUNSHINE”, asociaţie republicană ce are ca beneficiari copii și adulţi de toate vârstele ce au Sindromul Down, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate al Bisericii Ortodoxe din Moldova, dar și cu sprijinul a mai multor organizații și oameni cu suflet mare.

În cadrul acestuia, sâmbătă, 5 octombrie 2024, în Sala de festivități a Preturii sectorului Buiucani din Chișinău a avut loc o activitate cultural-artistică, la care au participat tineri cu Sindromul Down, membri ai mai multor asociații din România, precum: Asociația „ABC Down  Focşani”, Asociația „Centrul Educațional Raluca”, Asociația „Down Plus București”, Asociația „Down Activ Moldova”, dar și peste 30 de copii și tineri cu Sindromul Down din Chișinău.

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la acest eveniment a participat și părintele ieromonah Macarie Crudu, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate și Coordonatorul Centrului Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Chișinău, care a transmis celor prezenți mesajul Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir de binecuvântare, salut și preţuire părintească, oferind din partea instituției mitropolitane pachete cu cadouri tuturor copiilor și tinerilor prezenți la această activitate.

Împărtășind bucuria acestei întâlniri, Dna Ala Burlaca, Președintele A. O. „SUNSHINE”, a adresat sincere mulțumiri, conducerii Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate al Mitropoliei Moldovei, pentru colaborarea frumoasă și pentru generozitatea manifestată constant în ultimii ani față de copiii cu acest sindrom.

Festivalul internațional s-a încheiat duminică, 6 octombrie, cu participarea copiilor și tinerilor împreună cu familiile lor la Sfânta Liturghie, oficiată la biserica cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din cadrul Academiei de Teologie Ortodoxă din Chișinău, la care majoritatea din ei s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

Biserica împreună cu alte instituții și organizații, este alături permanent, întreprinde și susține măsurile eficiente și adoptate pentru dezvoltarea copiilor și tinerilor cu dizabilități fizice și intelectuale, a copiilor cu autism, a copiilor cu Sindrom Down și alte categorii, ca: îngrijirea medicală preventivă, terapiile specializate, educaţia incluzivă, incluziunea în cadrul comunității religioase, și altele.

Asociaţia Persoanelor cu Sindrom Down din Republica Moldova A. O. „SUNSHINE” a fost fondată în data de 15 mai 2018. Asociaţia republicană are ca bineficiari copii și adulţi de toate vârstele ce au Sindrom Down.

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate