12:59, duminică, 21 iulie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a prăznuit liturgic aniversarea a 35 de ani de arhierie, la catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica a IV-a după Cincizecime, în ziua cinstirii icoanei Maicii Domnului din oraşul Kazan, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova aniversează 35 de ani de slujire arhierească.

Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată la catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din Chișinău de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova având coliturghisitori pe membrii Sinodului BOM: ÎPS Sava, arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, ÎPS Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat, ÎPS Petru, arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, ÎPS Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni, PS Ioan, episcop de Soroca și Drochia, episcopii-vicari PS Siluan de Orhei și PS Filaret de Căpriana, PS Nicolae, episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al Eparhiei de Cahul și Comrat, PS Patrocl, episcop de Dondușeni, vicar al Eparhiei de Edineț și Briceni, prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan, protopopi, stareți si sobor de preoți și diaconi slujitori.

Înaltpreasfinţitul arhiepiscop Anatolie a vorbit din numele Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, dând o aleasă apreciere meritelor  Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, exprimate prin grija şi munca asiduă pentru renaşterea spiritualităţii Ortodoxe, pentru promovarea şi apărarea valorilor duhovniceşti în lumea secularizată de astăzi. Totodată, cu ocazia aniversării, membrii Sinodului BOM au oferit Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir ordinul nr. 001, ”Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni” de gr. I, subliniind faptul că exemplul ÎPS Mitropolit Vladimir este şi va fi urmat cu dragoste şi încredere de plinătatea Bisericii Ortodoxe din Moldova, spre lauda lui Hristos-Domnul şi spre mântuirea dreptcredinciosului popor.

La rândul lor, ÎPS arhiepiscop Petru împreună cu stareții și starețele din eparhie au felicitat pe întâistătător dăruindu-i în semn de înaltă apreciere o cârjă arhierească, iar prot. Vadim Cheibaș a felicitat pe Înaltpreasfinția Sa din partea clericilor și credincioșilor catedralei mitropolitane menționând grija părintească pe care o are față de Biserica Ortodoxă și creștinii ei.

Mitropolitul Vladimir le-a mulţumit tuturor pentru frumoasele urări, declarând că şi mai departe, cu voia Domnului, îşi va îndeplini chemarea de Mitropolit pentru turma încredinţată spre păstorire. Întâistătătorul a avut alese cuvinte de recunoştinţă pentru toți oamenii care au contribuit la propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova la reânvierea și prosperarea ei dea lungul anilor.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul arhieresc al Mănăstiri Curchi, dirijor dl Dumitru Buga.

Mesajul de felicitare al Sinodului BOM adresat ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, cu prilejul aniversării a 35 de ani de slujire arhierească.

🎥 Transmisiune în direct pe facebook: Sfânta Liturghie în duminica a IV-a după Cincizecime – 35 ani de arhierie a ÎPS Mitropolit Vladimir.

🎥 Transmisiune în direct pe youtube: Sfânta Liturghie în duminica a IV-a după Cincizecime – 35 ani de arhierie a ÎPS Mitropolit Vladimir.

📷 Galerie Foto: 35 ani de arhierie a ÎPS Mitropolit Vladimir prăznuiți liturgic la catedrala mitropolitană din Chișinău.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media