21:33, vineri, 4 octombrie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a vizitat monumentul Lumânarea Recunoștinței și a oficiat un parastas la 1 an de la trecerea la Domnul a scriitorului Ion Druță

Vineri, 4 octombrie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a întreprins o vizită canonică în Eparhia de Soroca și Drochia, la invitația Chiriarhului locului, Preasfințitul Ioan.

Mitropolitul a fost familiarizat cu locurile pitorești din Soroca printre care, Lumânarea Recunoștinței, monument situat la intrarea în or. Soroca.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a oficiat un parastas la împlinirea a 1 an de la trecerea la Domnul a scriitorului Ion Druță, mormântul căruia se află în imediata apropiere a ctitoriei sale, Lumânarea Recunoștinței.

Veșnica lui pomenire!

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media