16:20, duminică, 28 iulie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a sărbătorit liturgic ziua îngerului păzitor, pe Sf. Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir, la catedrala mitropolitană

Asemănatu-te-ai neguțătorului care caută piatra cea scumpă, mărite puternice Vladimir, șezând pe scaun înalt în maica cetăților, de Dumnezeu păzitul Kiev, ispitind și trimițând către Ţarigrad, ca să știe pentru dreptmăritoarea credință, și ai aflat pe Hristos, piatra cea fără de preț, care te-a ales ca pe al doilea Pavel, și ai scuturat în sfânta scăldătoare orbirea cea sufletească, împreună și cea trupească. Pentru aceea serbăm adormirea ta, poporul tău fiind. Roagă-te să se mântuiască începătoriile Rusiei a stăpânirii tale, iubitorul de Hristos împărat și mulțimea celor ce se stăpânesc. Tropar (Glas 4)

Duminică, 28 iulie, în ziua pomenirii Sfântului întocmai cu apostolii Cneaz Vladimir, încreștinătorul Rusiei, ÎPS Mitropolit Vladimir a slujit Dumnezeiasca Liturghie la catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din Chișinău.

Alături de Înaltpreasfinția Sa s-au rugat PS Ioan, episcop de Soroca și Drochia, episcopul-vicar, PS Filaret de Căpriana, prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan, doi slujitori din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului (Patriarhia Română) și soborul de preoți și diaconi prezenți la serviciul divin.

La Sfânta Liturghie s-au rugat mai mulți veterani marinari, îmbrăcaţi în uniformele de altă dată aşa cum o fac an de an, în ultima duminică a lunii iulie.

De asemenea, cu acest prilej binecuvântat, în catedrala mitropolitană au venit mulțime de credincioși dornici de a se ruga în această zi alături de păstorul lor drag – ÎPS Mitropolit Vladimir, dorindu-I mulți ani Întâistătătorului, putere, ajutor de la Dumnezeu în ducerea deloc simplă a slujirii arhipăstorești, spre unirea tuturor și spre împăcarea inimilor creștinilor.

Înaltpreasfinția Sa a fost felicitat de către episcopul Ioan din numele Sinodului BOM, a preoților și credincioșilor dorindu-i ani îndelungați și mântuitori în slujirea arhierească și de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost călugărit cu numele Vladimir, în cinstea Sfântului Întocmai cu apostoli Cneaz Vladimir, la 29 noiembrie 1987, de către vrednicul de pomenire Episcop de Cernăuți și Bucovina, Preasfințitul Antonie (Moskalenko).

🎥 Transmisiune în direct pe facebook: Duminica a 5-a după cincizecime și pomenirea Sf. Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir.

🎥 Transmisiune în direct pe youtube: Duminica a 5-a după cincizecime și pomenirea Sf. Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media