17:53, marți, 3 septembrie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta Liturghie la aniversarea a 595 ani de la prima atestare a mănăstirii Căpriana și 8 ani de la canonizarea Sfântului Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni

Sfântul Ierarh Gavriil, Mitropolitul Chișinăului și Hotinului și Soborului Sfinților Moldovei au fost sărbătoriți marți, 3 septembrie 2024, la mănăstirea voievodală din Căpriana.

Astăzi se împlinesc 8 ani de la canonizarea Sfântului Ierarh Gavriil dar totodată, anul acesta Sfânta mănăstire ”Adormirea Maicii Domnului” din Căpriana aniversează jubileul de 595 ani de la prima atestare documentară.

Serviciul divin a fost oficiat de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove.

Alături de Înaltpreasfinția Sa au înălțat rugăciuni:

ÎPS Petru, arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni,
ÎPS Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești,
ÎPS Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni,
PS Ioan de Soroca și Drochia,
PS Siluan de Orhei, vicar mitropolitan.
PS Filaret de Căpriana, starețum mănăstirii și vicar mitropolitan,
PS Nicolae de Ceadîr-Lunga, vicarul Eparhiei de Cahul și Comrat,
PS Patrocl de Dondușeni, vicarul Eparhiei de Edineț și Briceni.
Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretarul mitropoliei,
PC arhim. Paisie (Cecan), starețul mănăstirii Chițcani,
PC arhim. Ioan (Hangan), duhovnicul mănăstirii Pripiceni-Curchi,
PC arhim. Vladimir (Trelea), starețul mănăstirii Condrița,
Prot. mitr. Anatolie Stefanov, protopop de Ialoveni,
Prot. mitr. Nicolae Craveț, secretarul Eparhiei de Soroca și Drochia,
Prot. mitr. Iulian Rață, protopop de Orhei,
Prot. mitr. Pavel Vuluță, protopop de Drochia și un sobor de preoți și diaconi din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Mulțime de credincioși din mai multe zone ale țării au venit la sărbătoare pentru a se ruga Sfântului Ierarh Gavriil și pentru a aduce cinstire moaștelor marelui Ierarh.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul bărbătesc al mănăstirii Căpriana, condus de dl Vadim Ceban dar și de corul Eparhiei de Bălți și Fălești condus de prot. Alexandru Paiul.

În cuvântul de învățătură, rostit la sfârșitul slujbei, ÎPS arhiepiscop Petru a evocat personalitatea Sfântul Ierarh Gavriil, primul Mitropolit al Chișinăului și Hotinului.

„Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni, a fost chemat de Dumnezeu la o viața duhovnicească deosebită. El a fost o lumină care a ars pentru Dumnezeu și pentru alții. Chemarea lui sfântă rămâne un model vrednic de urmat atât pentru ierarhi, cât și pentru preoți, monahi și toți credincioșii. Chemarea ne este adresată tuturor ca noi toți să mergem după Mântuitorul Iisus Hristos”, a subliniat în cuvântul său duhovnicesc, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La rândul său, Preasfințitul Filaret, stareţul mănăstirii, a mulțumit ierarhilor, preoților, oaspeților și credincioșilor prezenți pentru prinosul de rugăciune adus astăzi Sfântului Ierarh Gavriil, cel care a stat la bazele înființării Mitropoliei Chișinăului și Hotinului.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească, oferită pelerinilor cu multă dragoste de obștea Mănăstirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media