14:57, luni, 12 august, 2024

Luni, 12 august, 2024, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat rânduiala înmormântării nou-adormitului Mihail Chiriac, tatăl dl-ui Eugen Chiriac la care au participat arhiepiscopii: ÎPS Anatolie de Cahul și Comrat și ÎPS Petru de Ungheni și Nisporeni împreună cu soborul de slujitori, familia regretatului și credincioși veniți să-l petreacă pe ultimul drum pe robul lui Dumnezeu, Mihail.
În dimineața zilei, ÎPS arhiepiscop Petru a săvârșit Dumnezeiască Liturghie în biserica ,,Sf. M. Mc. Gheorghe” din satul Novaci, raionul Călărași, având coliturghisitori pe prot. Vadim Corostinschi, secretar eparhial, PC arhim. Kiril (Braguța), starețul mănăstirii Hîrjauca și președinte al sectorului eparhial mănăstiri și viață monahală, PC arhim. Spiridon (Marin), starețul mănăstirii Hîrbovăț, prot. Serghei Negru, parohul bisericii din localitate și alți slujitori.
La sfârșitul slujbei prohodului, ÎPS Mitropolit Vladimir a transmis mesajul de condoleanțe, mângâiere duhovnicească și îmbărbătare pentru familia îndoliată, elogiind totodată faptele creștinești și corectitudinea civică a răposatului, Mihail Chiriac.
cu referire la: https://episcopia-ungheni.md/