Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:17, duminică, 24 septembrie, 2023

Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir a adresat un mesaj de felicitare Preasfințitului Episcop Siluan al Orheiului cu prilejul prăznuirii Sfântului ocrotitor

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 11/24 septembrie 2023, pe Sfântul Cuvios Siluan Athonitul. Zi în care, Preasfințitului Siluan, episcop de Orhei și vicar mitropolitan îşi serbează în rugăciune ocrotitorul spiritual. La acest moment de sărbătoare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a adresat Preasfințitului episcop Siluan un mesaj de felicitare:

Preasfinției Sale Siluan,
Episcopul Orheiului, vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove.

Preasfinția Voastră,

În fiecare an, cu prilejul prăznuirii Sfântului Cuvios Siluan Athonitul, protectorul ceresc al Preasfinției Voastre, Vă adresăm sincerele noastre felicitări şi urări de bine, împărtăşind cu Dumneavoastră această deosebită bucurie duhovnicească.

Sfântul Siluan Athonitul spunea: Dacă Domnul e al nostru, atunci toate sunt ale noastre. Iată cât de bogaţi suntem! Or, Preasfinția Voastră întodeauna ați căutat această bogăție cerească și V-ați condus de acest principiu fundamental, de a-L avea mereu alături pe Hristos Domnul, pe Preasfânta Maică și pe sfinții ocrotitori.

În zi de sărbătoare, Vă dorim să rămâneți în continuare același vrednic ierarh, devotat slujirii Bisericii lui Hristos, îndrumând cu multă înțelepciune, cu duhul blândeții, al dreptății și al dragostei clerul și credincioșii.

Sfântul Cuvios Siluan Athonitul prin rugăciunile înălţate către Domnul să vă întărească spre a păstori turma cuvântătoare încredinţată, să vă dăruiască har și statornicie în mărturisirea credinței ortodoxe, spre slava Preasfintei Treimi.

Întru mulți și binecuvântați ani Preasfinția Voastră!

Cu dragoste în Hristos Domnul,

† VLADIMIR,
MITROPOLIT AL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE