17:20, duminică, 25 august, 2024

În Duminica a IX-a după Cincizecime, PS Siluan, Episcopul Orheiului, a liturghisit la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

„Când avem ca temelie nădejdea în Dumnezeu, atunci suntem întemeiaţi pe piatră şi chiar dacă vor sufla vânturile şi vor cădea ploi, nu ne vor doborî. Dar când ne întemeiem pe nădejdea în strădaniile noastre, temelia noastră se află pe nisip şi atunci uşor vom cădea.” (Arhim. Efrem Filoteitul)

În Duminica a IX-a după Cincizecime cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.  Preasfinței Sale i-a coliturghisit soborul de slujitori ai Catedralei.

Pericopa evanghelică a acestei Duminici vorbește, în continuarea minunii înmulțirii pâinii din duminica precedentă, o altă minu­ne, și anume umblarea lui Hristos pe Marea Galileii în timpul unei furtuni și potolirea acesteia.

Umblarea lui Hristos pe marea învolburată, intrarea lui în corabie pentru a potoli frica ucenicilor care se aflau singuri și liniștirea furtunii, dincolo de simpla relatare a unor minuni care ne încredințează despre Dumnezeirea Mântuitorului Hristos, transmit un puternic mesaj al nădejdii și al încrederii pe care trebuie să o avem neîncetat în purtarea de grijă a lui Dumnezeu față de făptura Sa, dar și a credinței puternice pe care noi trebuie să o manifestăm în fața marii milostiviri a lui Dumnezeu, în pofida tuturor provocărilor.

După citirea pericopei evanghelice PS Siluan a adresat un cuvânt de zidire către cei prezenți, vorbind despre principalele învățături duhovnicești ale fragmentul evanghelic. „Fără credință și fără încredere în Dumnezeu nu putem trece peste toate problemele vieții. Ne putem salva de valurile care ne înconjoară prin rugăciune, prin încredere în Cel care are grijă mereu de noi. Să rămânem în corabia mântuitoare a Bisericii lui Hristos, căci doar așa putem face față oricăror încercări,” a menționat Ierarhul Orheiului.

Să ne liniștim așadar sufletele în fața furtunilor vie’ii, ascultând și înțelegând printre valuri cuvintele Domnului: În lume veți avea necazuri, dar îndrăzniți! Eu am biruit lumea (Ioan 16, 33). Să nădăjduim în ajutorul Său pentru a-i împlini poruncile, să știm că El ne dă putere să mergem pe mare și fascinați de iubirea sa stăpânitoare să putem afirma împreună cu Petru și ceilalți ucenici: Cu adevărat Tu ești Fiul lui Dumnezeu (Matei 14, 33).

Sursa: https://manastireacurchi.md