11:34, vineri, 18 octombrie, 2024

Filantropiile Bisericii la început de an școlar, în educație și sprijin material

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la începutul noului an școlar au fost organizate mai multe acte filantropice sub coordonarea Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate al BOM.

Astfel, la Centrul Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Chișinău au fost donate peste 100 de costume bărbătești noi, seturi de rechizite pentru elevi, tone de articole vestimentare și alte daruri, care vor ajunge la zeci de familii defavorizate din mai multe parohii din mediul rural.

Totodată, peste 10 familii aflate în dificultate beneficiază regulat și direct de susținere materială și duhovnicească din partea Centrului Social-Misionar.

De asemenea, după revenirea din vacanța de vară, copiii Centrului de zi de pe lângă Biserica cu hramul „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din localitatea Ulmu, raionul Ialoveni, au început activitățile cercului de șah și studierea limbii engleze.

Grădinița-creșă ,,Stejărel” din aceeași localitate, prin intermediul preotului paroh, protoiereul-mitrofor Petru Pisica, a primit în dar un set de cărți pentru copii, oferit de către Asociația „Sfântul Filaret cel Milostiv” din or. Iași, România.

Un alt proiect social al parohiei, Garderoba socială, a fost suplinită cu un lot de haine pentru bărbați, femei și copii, aduse din Germania.

Transmitem recunoștința noastră, tuturor care sunt alături de activitatea instituțiilor Bisericii cu caracter social și oferă sprijin cu regularitate la desfășurarea activităților social-filantropice!

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate