17:42, duminică, 4 august, 2024

Episcopul Siluan al Orheiului a slujit la hramul Mănăstirii Zăbriceni

Duminică, 4 august 2024, în ziua pomenirii Sfintei Mironosițe, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena și a Sfântului Mucenic Foca, mănăstirea ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineț, a îmbrăcat veșmânt de Sărbătoare cu prilejul prăznuirii celui de-al doilea hram și a marcării a 25 de ani de la întemeiere.

Cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, în mijlocul obștii monahale și a credincioșilor s-a aflat Preasfințitul Siluan, episcop de Orhei, vicar mitropolitan, care a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Preasfinției Sale i-au coliturghisit arhimandritul Damian (Burlacu), starețul mănăstirii și un sobor de slujitori.

La Sfânta Liturghie au participat ctitori și credincioşi, veniți să împărtășească bucuria Sărbătorii.

În timpul ecteniei morţeşti, au fost înălțate rugăciuni pentru vrednicul de pomenire episcop Dorimedont, întemeietorul Mănăstirii Zăbriceni.

După citirea pericopelor evanghelice ale zilei, Preasfințitul Siluan a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre minunea vindecării slăbănogului din Capernaum și faptul că credința este esențială pentru vindecare, atât sufletească, cât și trupească. Iar pentru a ne putea întări în credință să le cerem mereu ajutorul Sfinților, inclusiv a Sfintei Mironosiţe, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena și a Sfântului Mucenic Foca, pe care îi cinstim în această zi.

După Sfânta Liturghie a urmat slujba unui tr-deum în fața icoanei Sfintei Mironosițe Maria Magdalena și a Sfântului Mucenic Foca.

În continuare, ierarhul a transmis mesajul părintesc de felicitare și binecuvântare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir cu prilejul sărbătorii de astăzi.

La final, părintele stareț i-a mulțumit Preasfinției Sale pentru rugăciunile comune către Bunul Dumnezeu și Sfinții ocrotitori ai Mănăstirii, dar și tuturor credincioșilor prezenți.

Sărbătoarea s-a încheiat cu tradiționala agapă frățească.

Sursa: https://manastireacurchi.md