15:59, duminică, 14 iulie, 2024

Episcopul Siluan a liturghisit în parohia Lucășeuca, r. Orhei și a luat parte la festivalul dedicat Voievodului Ștefan cel Mare și Sfânt

În Duminica a III-a după Cincizecime, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi al Întregii Moldove, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Biserica cu hramul „Sfânta Treime” din s. Lucașeuca, r. Orhei.

Cu acest prilej în dimineața zilei, Preasfinția Sa a fost întâmpinat de către Prot. Iulian Rață, Protopopul de Orhei și parohul bisericii din localitate. La eveniment au fost prezenți Președintele Raionului Orhei, d-ul Vasile Adașan, Vicepreședintele Raionului Orhei, d-ul Mihail Paciu, Primarul comunei Seliște, d-ul Raevschi Tudor.

Textul Evangheliei din Duminica a 3-a după Cincizecime ne spune să „nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; oare nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât haina? Priviţi la păsările cerului… Luați seama la crinii câmpului… Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca? Pentru că după toate acestea se străduiesc păgânii; doar ştie Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele. Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui, şi toate acestea se vor adăuga vouă” (Matei  6, 25-33).

Cuvintele Mântuitorului din Sfânta Evanghelie din această duminică ne cheamă, astfel, la o schimbare, o convertire a minții și a gândurilor noastre de la cele materiale și inferioare la cele sufletești, duhovnicești și superioare. De la cele ce se văd aici la cele ce vor fi trăite dincolo, de la cele care ne hrănesc și ne adapă aici la cele după care sufletul flămânzește și însetează veșnic. Ne cheamă să inversăm perspectiva din care ne trăim „proiectul de viață”, nu exclusiv în limita celor materiale, lumești și trecătoare, ci preponderent în orizontul celor spirituale și veșnice.

„Sufletul care a cunoscut pe Dumnezeu nu mai poate fi mulţumit cu nimic de pe pământ, ci, ca un prunc care s-a pierdut de mama sa, se avântă necontenit spre Domnul şi strigă: „Sufletul meu tânjeşte după Tine şi cu lacrimi Te caut.” spunea Sf. Siluan Athonitul. Fragmentul evanghelic din această zduminică ne îndeamnă la o meditație asupra scopului vieții noastre. Ne îndeamnă să ne răspundem, cui alegem să-i slujim lui Dumnezeu? Când gândul și inima ne sunt lipite de cele materiale, ne îndepărtăm de Dumnezeu, ne lipsim de harul Său dătător de viață. Însă dacă tindem să ne alipim de Dumnezeu, să-I slujim și să ne lăsăm conduși de El, nimic din cele necesare nu ne va lipsi. Să căutăm Împărăția lui Dumnezeu, care nu este nimic altceva decât o viață cu Dumnezeu, pentru a ne sfinți și a deveni cu adevăra fii ai Împărăției Cerului” , a menționat Ierarhul Orheiului în cuvântul de învățătură adresat către cei prezenți.

În seara zilei a fost desfășurat Festivalul „Ștefan cel Mare și Sfânt.” Ediția a III-a Festivalului a debutat cu sfințirea bustului Domnitorului Ștefan Cel Mare și Sfânt, inaugurat în parcul din localitate, care de asemenea poartă numele Sfântului Domnitor. În cadrul festivalului au evoluat mai multe colective artistice din raionul Orhei.

Sursa: https://manastireacurchi.md