12:14, duminică, 4 august, 2024

Episcopul Nicolae de Ceadîr-Lunga a slujit în parohia “Nașterea Maicii Domnului” din Zăicana, r. Criuleni

În Duminica a 6-a după Pogorârea Sfântului Duh, pomenirea Sfintei Mironosițe Maria Magdalena și a Sfântului Mucenic Foca, 4 august, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, episcopul Nicolae de Ceadîr-Lunga a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Nașterea Maicii Domnului” din s. Zăicana, r. Criuleni, Liturghie arhierească prilejuită de aniversarea a 60 ani a părintelui paroh.

Ierarhului i-a coliturghisit: prot. Oleg Vieru, parohul bisericii și protopop de Criuleni și Dubăsari, prot. Corneliu Dobrogeanu, vicepreședintele sectorului sinodal Activitate Spirituală în MAI, Ministerul Apărării și Organele de Drept, PC arhim. Kiril (Braguța), starețul mănăstirii Hîrjauca, precum și un sobor de preoți slujitori din protopopiat.

La vohodul mic, episcopul Nicolae a transmis decorația ÎPS Mitropolit Vladimir acordată părintelui Oleg Vieru – Ordinul “Meritul Bisericesc” de gradul I, în semn de recunoștință pentru munca depusă pe parcursul anilor întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În Evanghelia de astăzi, Îl vedem pe Mântuitorul apropiindu-Se cu milă de slăbănogul din Capernaum, pe care l-a întărit cu puterea Sa tămăduitoare. Acesta, spre uimirea tuturor, s-a ridicat îndată şi a plecat acasă sănătos, spre a fi o binecuvântare pentru familie, pe care de mult timp o împovărase prin neputinţa lui (Mt. 9, 6-8).

Prin minunea săvârşită, Hristos Domnul dovedeşte că a fost trimis de Dumnezeu în această lume, pentru ca să ierte şi să vindece. Dacă pe pământ a avut această putere, cu atât mai mult o are acum, când El este preamărit de-a dreapta Tatălui. Această minunată putere divină o revarsă în noi pentru binele nostru sufletesc şi trupesc.

În încheierea Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a oficiat un te-deum de sănătate după care a felicitat pe părintele paroh cu ocazia acestei frumoase vârste dorindu-i ani îndelungați în slujba Domnului și a comunității.

Sursa: https://ciuflea.md/