15:59, luni, 15 iulie, 2024

Episcopul Nicolae a slujit la hramul catedralei-memorial din cadrul Ministerului Apărării al Republicii Moldova

În ziua sărbătoririi Sfântului Binecredincios Ștefan cel Mare, Catedrala-memorial din incinta Ministerului Apărării al Republicii Moldova și-a serbat hramul. Cu acest prilej, având binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, episcopul Nicolae de Ceadîr-Lunga a săvârșit Sfântă și Dumnezeiască Liturghie la care s-au rugat un sobor de preoți și credincioși.

În cuvântul predicatorial, Preasfinția Sa a ținut să sublinieze calitățile spirituale ale Sfântului Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare, menționând totodată virtutea smereniei care îl caracteriza pe domnitor, evidentă în special atunci când pierdea o luptă, pe care și-o asuma ca o pedeapsă trimisă poporului din partea lui Dumnezeu pentru păcatele sale.

Printre cei prezenți la eveniment au fost, ex-ministul Apărării, Valeriu Pasat, Ex-ministrul Apărării, dl Victor Gaiciuc, generalul Mihail Bucliș, secretarul de stat al Ministerului Apărării, colonel Mihail Plop, consilierul ministrului pentru Problemele Veteranilor, colonel Anatol Cociuc, colonel Sergiu Voinu, dl Andrei Batereanu, președintele Asociației Obștești Ștefan cel Mare și Sfânt, ctitori și binefăcători, colaboratori ai instituției și credincioșii prezenți.

După Sfânta Liturghie creștinii care s-au pregătit corespunzător, s-au împărtășit cu Sfântul Trup și Sânge al Mântuitorului Hristos.

Catedrala-Memorială de pe teritoriul Ministerului Apărării al Republicii Moldova este cea de-a 67-a biserică închinată domnitorului moldav, Binecrednciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt.

Sursa: https://ciuflea.md