9:35, marți, 11 iunie, 2024

Episcopul Ioan de Soroca și Drochia a slujit la biserica “Sf. Irh. Vasile ce Mare” din sect. Botanica al capitalei

Pe lauda doctorilor şi mândria Simferopolului, pe alesul ierarh al lui Hristos şi ocrotitorul Mănăstirii Dovra, pe Sfinţitul Luca Doctorul să-l lăudăm cu imnuri duhovniceşti şi cu sfinte cântări, că izvorăşte din belşug darurile vindecărilor.
(Tropar glasul 5)

Marți, 11 iunie 2024, ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Luca al Crimeii, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca si Drochia a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din cartierul Botanica al municipiului Chișinău.

Ansamblul parohial include și o biserică în cinstea marelui ierarh Luca, doctorul cel fără de arginți.

La sfârșitul slujbei ierarhul a adresat mesaj de felicitare din parte Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, preoților și credincioșilor prezenți la sărbătoarea hramului.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/