20:26, miercuri, 31 iulie, 2024

Episcopul Filaret de Căpriana a slujit în parohia “Sfânta Treime” din s. Micleușeni, r. Strășeni

La data de 31 iulie 2024, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia “Sfânta Treime” din s. Micleușeni, r. Strășeni.

Sfânta Liturghie de astăzi a fost prilejuită de marcarea jubileului de 50 de ani ai părintelui-paroh, prot. mitr. Ioan Aga.

Ierarhului i-a coliturghisit prot. Ioan Aga, parohul bisericii gazdă, prot. Victor Mihalache, secretarul protopopiatului, prot. Iulian Rață, protopop de Orhei, preoți și diaconi veniți la serviciul divin.

La vohodul mic, episcopul Filaret a transmis decorația ÎPS Mitropolit Vladimir acordată preotului-paroh – ordinul “Sfântul Ierarh Petru Movilă” de gr. II și i-a oferit în dar o cruce cu pietre scumpe.

După mesajul de felicitare adresat preotului paroh, ierarhul a oferit mamei părintelui Ioan un buchet de flori mulțumindu-i pentru creșterea și educația pe care i-a oferit-o astfel încât a ajuns un exemplu de slujitor pentru biserica noastră.

Sursa: Mănăstirea Căpriana