12:28, sâmbătă, 13 iulie, 2024

Episcopul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Dobrușa

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, în ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor, Slăviţilor şi întru tot lăudaţilor 12 Apostoli, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea ”Sfântul Ierarh Nicolae” din Dobrușa, r. Șoldănești.

Ierarhului i-a coliturghisit: PC arhim. Nectarie Gherman, starețul mănăstirii Horești și prorectorul Academiei de Teologie, prot. mitr. Vasile Rotari, protopop de Șoldănești, prot. mitr. Petru Spinei, duhovnicul mănăstirii Cușelăuca, preoți și diaconi slujitori.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul arhieresc al mănăstirii Căpriana condus de dl dirijor Vadim Ceban.

La Sfânta Liturghie alături de soborul de slujitori au înălțat rugăciuni PC egumenă Vera Spinei, stareța mănăstirii Cușelăuca, obștea monahală și enoriașii prezenți.

Astăzi se împlinesc 17 ani de la trecerea la Domnul a primului stareț de după redeschiderea mănăstirii, PC arhimandrit Damian, la mormântul căruia a fost săvârșită o litie de pomenire.

Sursa: Mănăstirea Căpriana