14:12, miercuri, 25 septembrie, 2024

Episcopul Filaret de Căpriana a coliturghisit la Prăznuirea Icoanei Maicii Domnului ”Plângătoarea”, la Mănăstirea Boian

Apărătoare Doamnă, pentru descoperirea Sfintei icoanei Tale celei din Boian, mulțumire iți aducem ție noi nevrednicii robii tăi, că ne-ai cercetat prin curgerea lacrimilor din ochii Tăi de pe icoană și pentru că ai voit să ne întărești în credința cea adevărată, ca izbăviți fiind de tot răul, cu lacrimi să-ți cântăm ție: Bucură-te, Maică Preacurată că noi suntem rodul lacrimilor tale! (Condacul 1)

La data de 25 septembrie, la Mănăstirea ”Nașterea Maicii Domnului” din Boian, regiunea Cernăuți, Ucraina, se Prăznuiește Icoana Maicii Domnului ”Plângătoarea”, de la Boian.

Cu acest prilej de bucurie duhovnicească, Preasfințitul Filaret de Căpriana, vicar al Mitropoliei Moldovei având binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, a coliturghisit ÎPS Meletie, Mitropolit de Cernăuți și Bucovina alături de ÎPS Longhin, Mitropolit de Bănceni, ÎPS Evseviu, Mitropolit de Șepetov și Slavut, PS Cleopa, episcop de Noua Suliță precum și un sobor de preoți și diaconi slujitori.

***

În seara zilei de 18 decembrie 1993, spre sărbătoarea Sfântului Nicolae, pe când se slujea în biserica din Boian utrenia, la chemarea preotului în faţa iconostasului: „Pe Născătoarea de Dumnezeu şi Maica Luminii, întru cântări cinstindu-o să o mărim”, din ochii Maicii Domnului de pe icoana iconostasului a început să izvorască lacrimi. O săptămână întreagă a plâns, iar mai apoi de câteva ori pe săptămână. Cu un an mai târziu a început să plângă şi Pruncul.

Sursa: Mănăstirea Căpriana