14:46, sâmbătă, 3 august, 2024

Episcopul Filaret a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Negrea

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir și a ÎPS arhiepiscop Petru, sâmbătă, 3 august, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica de vară “Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Negrea, r. Hîncești.

La serviciul divin au coliturghisit prot. Vadim Corostinschi, secretar eparhial, prot. Andrei Tîrsînă, duhovnicul-administrator împreună cu un sobor de preoți și diaconi slujitori.

Concomitent, ÎPS Petru, arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica de iarnă “Sfinții Arhangheli” a mănăstirii.

După Sfânta Liturghie, ierarhii au oficiat în curtea mănăstirii un te-deum de sănătate după care au felicitat pe toți credincioșii cu ocazia slujbei arhierești de astăzi dorindu-le ani îndelungați și mântuitori.

Sursa: Mănăstirea Căpriana