17:53, duminică, 8 septembrie, 2024

Episcopul Filaret a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Duminica XI după Cincizecime, la catedrala mitropolitană din Chișinău

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Duminica XI după Cincizecime (a datornicului nemilostiv), la catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din Chișinău.
Să biruim din noi orgoliul, iertând pe semenii noştri şi pe baza acestei iertări foarte mici să dobândim veşnicia, asta ni se cere. „Cu ce măsură măsori, ţi se va măsura”; „nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi”; „iertaţi, şi se va ierta vouă” – condiţii foarte uşoare, fraţi creştini! Numai să avem noi acest curaj al smereniei, bunătatea şi smerenia inimii, ca să putem ierta cu adevărat.
Dumnezeu vrea să ne facă curaţi şi blânzi pe dinlăuntru, să scoată toată otrava din noi prin acest efort mic de iertare.
Dumnezeu ne iartă foarte mult şi noi greşim foarte mult faţă de Dumnezeu, dar condiţia iertării noastre e foarte clară. „Fiţi buni între voi și milostivi, iertând unul altuia, precum și Dumnezeu va iertat vouă în Hristos”.(Efeseni 4,32)