13:59, marți, 22 octombrie, 2024

Episcopul Filaret a oficiat rânduiala Sfințirii Prestolului și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Bucovăț, r. Strășeni

Marți, 22 octombrie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia ”Sfânta Întocmai cu Apostolii Mironosiță Maria-Magdalena” din s. Bucovăț, r. Strășeni.

Serviciul divin a început cu rânduiala Sfințirii Sfintei Mese (a Prestolului), obiect nelipsit din cadrul ansamblului liturgic bisericesc, și sfințirea interiorului bisericii după care a urmat Sfânta Liturghie.

Preasfinției Sale a coliturghisit prot. mitr. Victor Mihalache, secretarul protopopiatului Strășeni, prot. mitr. Petru Galinschi, parohul bisericii împreună cu un sobor de preoți și diaconi slujitori, invitați la eveniment.

La vohodul mic, Ierarhul a transmis preotului-paroh, prot. Petru, distincția acordată de către ÎPS Mitropolit Vladimir – Ordinul ”Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni” de gradul III, în semn de recunoștință pentru munca depusă în cadrul parohiei, dar și sprijinul duhovnicesc față de enoriași.

După oficierea Sfintei Liturghii a urmat înconjorul bisericii cu citirea pericopelor evanghelice rânduite, și un te-deum de sănătate și mulțumire Domnului.

La final, Episcopul Filaret a transmis preotului-paroh și credincioșilor, mesajul de felicitare și apreciere al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir pentru munca pe care au depus-o la zidirea Sfintei Biserici până în prezent, încurajândui să finiseze cu bine acest colțișor de rai.

Astăzi Preasfințitul Filaret aniversează un an de la hirotonia în demnitatea de Arhiereu, cu acest prilej, preotul-paroh, preoții slujitori, primarul localitătății, dar și credincioșii prezenți au venit cu mesaje de felicitare și urări de bine dorindu-i ani îndelungați în slujirea lui Dumnezeu și a oamenilor.

Sursa: Mănăstirea Căpriana