15:01, sâmbătă, 19 octombrie, 2024

Episcopul Filaret a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în parohia “Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Recea, r. Strășeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, sâmbătă, 19 octombrie, Preasfințitul Filaret, Episcop de Căpriana a oficiat Sfânta Liturghie în parohia “Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Recea, r. Strășeni.

În dimineața zilei, Ierarhul a fost întâmpinat de către prot. Ioan Botea, parohul comunității, familia și enoriașii Sfintei Biserici.

Serviciul divin a început cu rânduiala sfințirii Bisericii după care a urmat Dumnezeiasca Liturghie.

Alături de Preasfinția Sa au înălțat rugăciuni, prot. mitr. Victor Mihalache, secretarul protopopiatului Strășeni, PC arhim. Irinarh (Costru), starețul Mănăstirii Țigănești, prot. mitr. Ioan Botea, parohul bisericii, precum și un sobor de preoți și diaconi slujitori.

La vohodul mic, Preasfințitul Filaret a transmis distincția acordată de ÎPS Mitropolit Vladimir, protoiereului Ioan Botea, parohul comunității – ordinul “Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni” de gr. III, în semn de recunoștință pentru munca depusă în cadrul parohiei.

La sfârșit a urmat înconjurul bisericii cu citirea pericolelor evanghelice și un te-deum de sănătate și mulțumire Domnului.

În încheiere, Ierarhul a transmis mesajul de felicitare și binecuvântare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, părintele nostru duhovnicesc.

Sursa: Mănăstirea Căpriana