0:03, luni, 14 octombrie, 2024

Episcopul Filaret a liturghisit în duminica a XVI-a după Cincizecime, la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Episcopul-vicar Preasfințitul Filaret de Căpriana a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XVI-a după Cincizecime, la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” din Chișinău.

Biserica a rânduit ca la slujba de astăzi să fie citită pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol Luca cap. 6, 31-36 care ne vorbește despre Iubirea desăvârșită.

Porunca lui Hristos de a face noi oamenilor ceea ce voim să ne facă şi ei nouă este atât de firească, atât de neîndoielnic bună, încât e de mirare şi e o ruşine că ea nu este obişnuinţă de zi cu zi între oameni. Nimeni pe lume nu vrea să i se facă rău; să nu facă deci nici el rău altora! Oricine vrea să i se facă bine; să facă şi el bine altora! Orice om vrea să fie iertat când greşeşte; să ierte şi el pe alţii!

Sursa: Mănăstire Căpriana