17:56, duminică, 22 septembrie, 2024

Episcopul Filaret a a oficiat slujba de Sfințire a Prestolului și Sfânta Liturghie în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Ghelăuza, r. Strășeni

În Duminica a 13-a după Pogorârea Sfântului Duh, cu binecuvântarea Mitropolitului Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a oficiat slujba de Sfințire a Prestolului și Dumnezeiasca Liturghie în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Ghelăuza, r. Strășeni.
Ierarhul a început serviciul divin cu rânduiala Sfințirii Prestolului (a Sfintei Mese), care închipuie mormântul Domnului, obiect nelipsit din componența unei biserici.
La Vohodul mic, ierarhul a transmis decorația Mitropolitului pentru preotul-paroh, prot. mitr. Ioan Goncear – dreptul de a sluji Dumnezeiasca Liturghie cu Ușile Împărătești deschise până la imnul Herovic, în semn de recunoștință pentru munca depusă în cadrul parohiei pe parcursul anilor de slujire.
Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul arhieresc al Mănăstirii Căpriana, condus de dl Vadim Ceban.
La Sfârșitul Liturghiei, Preasfinția Sa a transmis credincioșilor, mesajul Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir și a oferit în dar iconițe și cărțulii de suflet folositoare în amintirea acestui minunat și istoric eveniment petrecut astăzi în această parohie.
Ctitorii acestei parohii au fost decorați cu medalii și diplome în semn de profundă recunoștință pentru aportul adus spre binele acestei parohii.