8:46, vineri, 26 august, 2022

Circulară

Îndemnăm slujitorii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova să participe activ la sărbătoarea dedicată începutului de an şcolar – Ziua Cunoştinţelor (1 septembrie), prin oficierea Te-Deum-urilor şi purtarea discuţiilor tematice cu elevii, învăţătorii şi părinţii, în virtutea şi în continuitatea îndelungatei tradiţii prin care Biserica a fost şi este alături de Şcoală în procesul de formare a elevului ca personalitate multilateral dezvoltată.

În acest sens, mai recomandăm slujitorilor să atragă o atenție sporită și învățăceilor proveniți din familiile refugiaților din Ucraina, cu dragoste părintească oferindu-le tot sprijinul duhovnicesc, în greutățile cu care aceștia se confruntă.

Totodată, binecuvântăm ca în parohiile și mănăstirile din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, în Duminica a XI-a după Cincizecime (28 august), rostirea în cadrul Sfintei Liturghii a ecteniilor și a rugăciunilor pentru profesori și elevi, precum și săvârșirea unui Te-Deum la începutul noului an de învățământ.

Cu arhierești binecuvântări

† VLADIMIR,