10:37, luni, 26 august, 2024

Campania „Un ghiozdan de bunătate”: 60 de ghiozdane echipate cu rechizite au fost donate elevilor din or. Nisporeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir și a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în Parohia cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din or. Nisporeni peste 60 de copii au primit ghiozdane și rechizite în cadrul celei de-a doua ediție a campaniei „Un ghiozdan de bunătate”, organizată cu susținerea Protoiereului Petru Ciobanu, parohul acestei comunități.

Cei trei piloni ai educației religioase sunt familia, Biserica și școala. Școala este prin definiție instituția care se adresează sufletului. Sufletul tânărului e ca răsadul, el închide în sine toate posibilitățile de dezvoltare și rodire. Dar pentru realizarea acestor posibilități, el are nevoie de lumina și căldura unui mediu de viață curată și sănătoasă și de îndrumarea înțeleaptă și plină de iubire a părinților, a Bisericii, a școlii, și a tuturor instituțiilor chemate să-și dea contribuția la marea operă de zidire sufletească a neamului. Școala era socotită ca fiica Bisericii, iar Biserica fără școală e ca o moară fără roate.

Ceea ce caută tinerii se găseşte în creştinism, şi deci trebuie să descoperim un mod de a-i refamiliariza cu Biserica. Nu este nevoie să așteptăm ca cineva să ne ceară ajutorul, ca noi să-i împlinim bucuria de care are cea mai mare nevoie. Ori de câte ori dăruim, noi primim lumină; ori de câte ori dăruim, primim bucurie; ori de câte ori dăruim, primim pace; și mai presus de toate, ori de câte ori dăruim, primim iubire. De aceea, voi întotdeauna să vă învățați, ca atunci când primiți, să și dați mai departe.

Pentru beneficiari, școala trebuie să fie o bucurie și să aibă încrederea că, prin educație, își pot face un rost frumos în viață.

Organizatorii acțiunii filantropice transmit mulțumiri în numele tuturor beneficiarilor, celor care s-au alăturat efortului de a aduce puțin sens în viața celor mici.

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate