16:13, luni, 23 septembrie, 2024

Luni, 23 septembrie, Biserica ,,Nașterea Maicii Domnului” din incinta Penitenciarului nr. 15 – Cricova și-a sărbătorit Hramul.

Cu această ocazie, protoiereului Nicolae Andrieș, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare împreună cu un sobor de preoți, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,

La serviciul divin au participat angajați ai Sistemul Administrației Naționale a Penitenciarelor și deținuții care își ispășesc pedeapsa aici.

La predică părintele Nicolae a felicitat pe toți cu ocazia hramului capelei încurajându-i duhovnicește, atât pe persoanele aflate în detenție, cât și pe angajații instituției.

Reeducarea şi resocializarea persoanelor din detenție este scopul primordial al colaborării Administrației Naționale a Penitenciarelor cu Biserica Ortodoxă din Moldova, manifestând receptivitate spre susținerea în procesul educativ, educarea prin religie constituie puntea prin care se poate atinge acest obiectiv major.

Sursa: Penitenciarul Cricova