15:50, luni, 9 septembrie, 2024

Adunarea Vicariatului de Orhei: Discuții axate pe dimensiunea pastoral-misionară a clericilor, cât și grija pentru lăcașele de cult

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, în data de 9 septembrie 2024 a avut loc Adunarea Vicariatului de Orhei, unde s-au discutat teme esențiale legate de activitatea preoților în parohiile încredințate, cât și grija pentru întreținerea lăcașelor de cult. Adunarea s-a desfășurat în Catedrala Voevodală Sfântul Dumitru din inima municipiului Orhei, cu prezența Protopopului de Orhei, Prot. Iulian Rață, Secretarului Vicariatului de Orhei Prot. Roman Leu, Duhovnicului Prot. Grigore Postu, Chelarului Catedralei Prot. Rodion Melnic, clerului slujitor din întreaga Eparhie.

În deschiderea evenimentului, Vladâca Siluan a adresat un cuvânt de învățătură participanților, subliniind importanța misiunii pastorale în comunitățile încredințate spre păstorire. În cadrul adunării, s-au purtat discuții referitoare la activitățile pastoral-misionare desfășurate de preoții din parohii, cu accent pe implicarea lor în viața comunităților cât și cu desfășurarea unui spectru larg de activități atât în mijlocul tinerilor cât și a persoanelor de vârsta a treia.

Un alt subiect important abordat a fost legat de lucrările de reparație și întreținere a lăcașelor de cult, esențiale pentru păstrarea patrimoniului cultural-religios și pentru asigurarea unui mediu propice desfășurării slujbelor religioase.

De asemenea, în cadrul Adunării, a fost abordat subiectul Pelerinajului în Biserica Ortodoxă Rusă, preoților aducându-li-se la cunoștință conținutul comunicatului emis de Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove, cât și cel al Patriarhiei Ruse, în care se explică foarte clar scopul pelerinajului cât și detașarea Clerului Bisericii Ortodoxe din Moldova de orice aspect politic invocat incorect de către Presa din R. Moldova, promotoare a unor neadevăruri grosolane. Protopopul de Orhei, Prot. Iulian Rață a adus la cunoștință preoților programul pelerinajului de care se vor bucura preoții ce se vor decide să meargă în acest pelerinaj.

Adunarea s-a încheiat cu stabilirea unor obiective concrete pentru îmbunătățirea activităților pastorale și misionare, cât și cu răspunsurile Arhiereului la cele mai stringente probleme cu care se ciocnesc preoții în parohii. Pe final, toți preoții au primit Binecuvântarea și urările de bine ale Mitropolitului Vladimir și darul acestuia pentru toți slujitorii: Un Liturghier omagial dedicat celor 35 ani de Arhierie!

Biroul de Presă a Vicariatului de Orhei