0:15, vineri, 26 iulie, 2024

A avut loc prăznuirea Icoanei Maicii Domnului ”Cu trei mîini” – hramul Eparhiei de Soroca și Drochia

În ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului „Cu trei mâini”, joi, 25 iulie 2024, în Piața Libertății din municipiul Soroca a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Serviciul divin a fost oficiat de către Înaltpreasfințitul Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat, având coliturghisitori pe Înaltpreasfințitul Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, Înaltpreasfințitul Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni, Preasfințitul Ioan, episcop de Soroca și Drochia, Preasfințitul Filaret, episcop de Căpriana, vicar mitropolitan, Preasfințitul Nicolae, episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al eparhiei de Cahul și Comrat, Preasfințitul Patrocl, episcop de Dondușeni, vicar al eparhiei de Edineț și Briceni, prot. Nicoale Craveț, secretar eparhial, protopopi, stareți și un sobor de preoți și diaconi din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La sărbătoarea praznicală s-au rugat slujitori, închinători și pelerini din diferite localități ale țării.

La sfârșitul Liturghiei prot. Alexandru Ilescu, chelar al catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din or. Soroca, a fost decorat cu ordinul „Meritul bisericesc”, gr. II, iar prot. Vitalie Andriuța, parohul bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Rublenița, r. Soroca, a primit ordinul „Sf. Cuv. Paisie Velicicovski”, gr. II.

Din partea ierarhilor Bisericii Ortodoxe din Moldova, s-a adresat către cei prezenți la sărbătoare Înaltpreasfințitul Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni felicitându-i pe toți creștinii cu această frumoasă sărbătoare a Maicii Domnului dar în deosebi a mulțumit Preasfințitului Ioan, pentru munca enormă depusă la a face din sărbătoarea Icoanei Maicii Domnului ”Cu trei mâini” – hramul Eparhiei de Soroca și Drochia.

La rândul său, Episcopul Ioan a adresat un cuvânt de mulțumire arhiereilor, preoților și tuturor credincioșilor, pentru participarea la sărbătoarea Maicii Domnului.

cu referire la: https://ioanmosnegutu.info