18:10, marți, 15 noiembrie, 2016

Înaltpreasfințitul Vladimir a primit la reședința mitropolitană un grup de medici din cadrul Centrului de chirurgie oftalmologică „Ovisus”

0-02-05-0f4269011d915f8a106f91a8850a596c32143b9f740aaa181de5c44d3e7c09fb_full

În seara zilei de 15 noiembrie, Înaltpreasfințitul Vladimir a primit la reședința mitropolitană un grup de medici din cadrul Centrului de chirurgie oftalmologică „Ovisus” din Capitală.

Centrul de chirurgie oftalmologica „Ovisus”, fondat în anul 1999, activează cu succes în domeniul serviciilor medicale a Republicii Moldova, tratând diverse maladii legate de dereglarea vederii.

Anual Centrul de chirurgie oftalmologica „Ovisus” este vizitat de circa 10 mii pacienți, dintre care la peste 900 sunt efectuate intervenții chirurgicale. Fiecare dintre ei a obținut o îmbunătățire reală, însemnată a vederii.

Pentru munca prodigioasă depusă pe parcursul a 17 ani de activitate, colaboratorii Centrului „Ovisus” au fost decorați de către Mitropolit cu distincții mitropolitane, după cum urmează:

• Dna Djina Borovic – Medalia „Sf. Cuv. Parascheva”.
  • Dl Gheorghe Ivanov – Medalia „Sf. Binecredinciosul Ștefan cel Mare”.
  • Dl Alexei Topalov – Medalia „Cuv. Paisie Velicicovski”.
  • Dl Oleg Damaschin – Medalia „Cuv. Paisie Velicicovski”.

Totodată, Centrul de chirurgie oftalmologica „Ovisus” a fost menționat cu diplomă mitropolitană în semn de recunoștință pentru activitatea rodnică și implementarea cu succes a metodicii speciale de prevenire și terapie a patologiilor oftalmologice.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media